Do końca 2018 roku będą prowadzone działania mające na celu edukację kierowców dotyczącą prawidłowych zasad poruszania się po autostradach i promowanie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wśród zaplanowanych aktywności dla podróżujących zostały przewidziane imprezy plenerowe na MOP-ach, gdzie będziemy przypominać i nagłaśniać główne zasady obowiązujące podczas jazdy na autostradach. Dodatkowo akcja obejmuje szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników obsługi autostrad, wyposażanie wybranych stacji w profesjonalne apteczki, konkursy dla kierowców i dystrybucję materiałów informacyjnych
Korzystaj z pasa rozbiegowego i zachowaj ostrożność. Zmień pas w miarę możliwości. Ktoś inny chcę dołączyć do ruchu na autostradzie? Zrób miejsce i pozwól innym płynnie wjechać na autostradę.
Zdenerwowanie, bezsenność, przemęczenie. Wszystko wpływa na Twój stan psychofizyczny w czasie jazdy. Wyruszaj w podróż wypoczęty i zrelaksowany.
Bezpieczną czyli taką, która umożliwia pełne panowanie nad pojazdem. W każdych warunkach i w sytuacji zwiększonego natężenia ruchu.
Nie przekraczaj 140 km/h. Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania.
Negatywne emocje mogą przyczynić się do złych decyzji na drodze i przesadnej nerwowości. Odpręż się i „wrzuć na luz”.
Taki scenariusz nam pasuje.
Na lewy pas wjeżdżaj tylko wtedy, gdy chcesz wyprzedzić inny pojazd.
Uzupełniaj energię podczas jazdy. Zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu, zjedz posiłek i uzupełnij płyny w organizmie.
Złap dystans. Unikaj „jazdy na zderzaku”.
Odpowiednia odległość umożliwi Ci bezpieczne hamowanie.
Przerwa w czasie jazdy to niezbędny element dłuższej podróży. Pozwól sobie na 10-15 minut przerwy na 2 godziny jazdy.
Na autostradzie te manewry są zabronione. Narażają na niebezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.
Przegapiłeś zjazd z autostrady? Jedź dalej i skorzystaj z kolejnego.
Sprawdź skutki uboczne leków, które przyjmujesz. Upewnij się, że nie wpłyną one na Twoją koncentrację w czasie jazdy. Czytaj dokładnie ulotki.
Refleks to podstawowy atrybut każdego kierowcy. Ćwicz regularnie swój umysł i ciało. Aktywność fizyczna pozwoli utrzymać refleks na dłużej.
Awaria pojazdu i zagrożenie życia. To dwie sytuacje, w których możesz zatrzymać się na poboczu.
Pamiętaj o kolejności działania. Włącz światła awaryjne, załóż kamizelkę odblaskową i ustaw trójkąt ostrzegawczy, 100 m od Twojego pojazdu. Wezwij pomoc.
Dobry wzrok to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Staraj się nie przeoczyć niczego . Badaj regularnie stan swoich oczu.
Trzymaj się prawego pasa.
Przygotuj się do manewru i zasygnalizuj go wcześnie. Uważnie obserwuj drogę i dostosuj prędkość.
Przegląd techniczny samochodu to nie wszystko. Pamiętaj również o przeglądzie swojego stanu zdrowia. Badaj stan samochodu i zdrowia, dla bezpieczeństwa.